En cok ögrenci alan üniversiteler 2009 yılın en cok ögrenci alan üniversiteler

2009 En cok ögrenci alan üniversiteler ,2009 yılın en cok ögrenci alan üniversiteler

ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, üniversite kontenjanlarının merkezi yerleştirme ile öğrenci alan programlar ve özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlar olarak iki gruba ayrılabileceğini belirtti. Merkezi yerleştirme ile öğrenci alan programlara; 529 bini devlet, 73 bini vakıf, 16 bini KKTC üniversiteleri ve 2 bini yurt dışındaki üniversiteler olmak üzere toplam 621 bin 749 kontenjan ayrıldığını belirtti. Yarımağan, “Bu oran geçen yıla göre 90 binin üzerinde.” dedi.

Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programların, 14 bini devlet, 5 bin 400′ü vakıf, bin 898′i KKTC üniversiteleri ve 264′ü yurt dışındaki üniversiteler olmak üzere toplam 21 bin 779 kontenjanı bulunduğunu aktardı. Yarımağan, “Bu ikisini topladığımızda, kontenjanı olmayan açıköğretim fakülteleri dışarda bırakıldığında, toplam kontenjan 643 bin 528 olarak görülüyor.” dedi. Yarımağan, bu programların 319 bin 586’sı lisans, 302 bin 363′ü ön lisans olduğunu sözlerine ekledi.

Yarımağan konuşmasında kontenjanı en yüksek olan 10 üniversiteyi de açıkladı. Buna göre birinci sırada 21 bin 770 öğrenci ile Selçuk Üniversitesi geliyor. Selçuk Üniversitesi’ni sırasıyla; Kocaeli Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Dumlupınar Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Erzurum Atatürk Üniversitesi ve Uludağ Üniversitesi takip ediyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: