2009 yeni açılan kontenjanlar SBS sonuçlarına göre liselerde açılacak kontenjanlar

2009 yeni açılan kontenjanlar SBS sonuçlarına göre liselerde açılacak kontenjanlar

SBS sonuçlarına göre liselerde açılacak kontenjanlar belirlendi..

Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçlarına göre öğrenci alacak fen, Anadolu, sosyal bilimler ve diğer meslek liselerine 2009-2010 eğitim öğretim yılında toplam 277 bin 203 öğrenci yerleştirilecek.

Alınan bilgiye göre, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) söz konusu okulların gelecek eğitim-öğretim yılı öğrenci kontenjanlarını belirledi.

Okullar ve kontenjanları şöyle:

”Resmi fen liseleri toplam 7 bin 272; resmi sosyal bilimler liseleri toplam 1056; resmi Anadolu liseleri toplam 122 bin 80; Anadolu teknik liseleri, Anadolu meslek liseleri, Anadolu tarım meslek liseleri, Anadolu Tapu ve Kadastro Meslek Lisesi toplam 35 bin 256; Anadolu kız teknik liseleri, Anadolu meslek liseleri, Anadolu kız meslek liseleri toplam 20 bin 163; Anadolu iletişim meslek liseleri, Anadolu ticaret meslek liseleri, Anadolu otelcilik ve turizm meslek liseleri, adalet meslek liseleri toplam 26 bin 454; Anadolu öğretmen liseleri toplam 19 bin 110; Anadolu imam hatip liseleri toplam 19 bin 170; Anadolu sağlık ve sağlık meslek liseleri toplam 16 bin 32; özel fen liseleri, Anadolu lisesi programı uygulayan özel okullar, özel meslek liseleri, özel fen ve teknoloji lisesi toplam 10 bin 610.”

MEB yetkilileri, yeni açılacak okullara veya sınıflara göre bu kontenjanlara ilaveler yapılabileceğini bildirdi.

SONUÇLAR 13 TEMMUZDA

Bu arada, ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin katıldığı Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçlarının da katıldığı Ortaöğretim Yerleştirme Puanları (OYP) 13 Temmuzda açıklanacak. Söz konusu okullara OYP puanlarına göre öğrenci yerleştirilecek. Adaylar 13-17 Temmuz arasında tercih yapacak.

Adaylar sınav sonuçlarına göre tercih işlemlerine başlayacak. Sınavla öğrenci alan okullara yerleşebilmek için sadece OYP’si 196 ve üzerinde olan öğrenciler tercihte bulunabilecek.

Tercih ve talep işlemleri öğrencinin mezun olduğu ya da sınav başvurusunu yaptığı okul müdürlüklerince gerçekleştirilecek.

Adaylar, kontenjanlar ve tercih işlemlerine ilişkin bilgilerin yer aldığı kılavuza Bakanlığın http://www.meb.gov.tr internet sitesinden ulaşabilecek.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: